"Také tápete, zda penzijní či důchodové připojištění?"

05.10.2021

Dnes se chci v krátkosti pobavit o penzijním připojištění nebo důchodovém připojištění, říkejte si tomu, jak chcete 😊.

Někteří finanční poradci a banky tvrdí, že to je způsob, jak se zajistit na penzi, já to tedy tak úplně netvrdím, pokud vám není padesát let, necpete tam tisíc korun a více měsíčně, a to jen kvůli maximální výši státního příspěvku. S tím, že si to za pár let vyberete.

Ten, kdo toto tvrdí dvacetiletému člověku, pro mě bohužel není specialista v oboru. Přece jen, generace nejsou tak hloupé, aby si jednoduše nespočítaly, kolik jim to přibližně za třicet až padesát let přinese... já vám to řeknu z fleku.....SKORO NIC.

Pokud tento produkt využijete, budete rádi, když si Vámi vložené prostředky uchovají minimálně svoji hodnotu a vy tam najdete alespoň to, co jste do toho za všechna ta léta investovali. O tom, že jste si mohli "vydělat" nebo "zhodnotit" peníze někde jinde, raději pomlčím.

Víte, co je zajímavé? Že se jedná o spořící produkt, kdy si máme dobrovolně spořit na důchod a není to povinné. Hmm...ale je to řízeno zákonem č. 42/1994 Sb., jako státem regulovaný spořící produkt dlouhodobého a RELATIVNĚ bezpečného ukládání a zhodnocování peněžních prostředků. Tak mám si dobrovolně spořit, ale musí být tento produkt řízený zákonem?

Samozřejmě, že když někomu svěřuju své peníze, tak na základě smlouvy a stanovených všeobecných obchodních podmínek apod. Ale proč zákon? Upřímně, kolik z nás si ten zákon před podpisem smlouvy přečetlo? Kolik z nás je natolik právně zdatných, aby danému zákonu porozumělo? A opět jsme u toho....i přesto, má tento produkt důvěru většiny obyvatel v České republice.